2001-08-13

Loomakaitsjad võtsid julmalt peremehelt varese

Loomakaitse selts soovib esmakordselt Eestis võtta lemmiklooma pidamise õiguse inimestelt, kes lasid kahe nädala jooksul piinelda tiiva murdnud varesel ja peksid teda julmalt, vahendab Pribaltic News Service.

Paar nädalat tagasi Harjumaal Muraste lähedal koduteel purjus peaga auto alla jäänud segavereline vares suutis õnnetuse järel liikuda vaid enda tagakeha noka jõul järel lohistades, kirjutab Eesti Päevaleht.

2. augustil varese läbi vaadanud veterinaararst soovitas linnu peremehele Joosep-Georg Järvemaale, et juhul, kui lind paari päeva pärast jalgu alla ei võta, tuleb linnu piinad lõpetada mürgisüstiga.

Sellest hoolimata hoidis Järvemaa liikumisvõimetut varest elus ja üritas tema haigeid tiibu reede õhtul naabritelt saadud salviga ravida.

"Ma mõtlesin, et ehk saab terveks, aga ta lõi mulle valuhoos noka mitu korda kätte. Nii, et käsi on täitsa lõhki," ütles kinni seotud käega Järvemaa. "Ja siis ma tõepoolest hakkasin teda peksma. Eks ma olin veidi vindine ka."

Naabrite väitel kestis varese julm peksmine mitu minutit, siis tegi Järvemaa pausi, kuid jätkas naabrite märkustele vaatamata.

Kuna naabrid kahtlustavad, et Järvemaa lõi paar aastat tagasi vikatiga surnuks oma eelmise varese ja peksis teise väikese varese jalgadega surnuks, kutsusid nad Tallinna kodutute lindude varjupaigast kaks aastat tagasi võetud varesele appi loomakaitsjad.

Kaebust kontrollimas käinud loomakaitse seltsi esinaise Helgi Saare sõnul taotleb ta oma senises praktikas esmakordselt, et inimestelt võetaks õigus kodus lemmikloomi pidada.

"Aga kes siis minu õlut valvama hakkab," küsis Joosep-Georg Järvemaa. "Kui teie ka linde niipalju armastaksite kui mina, siis... Ma nutsin kaks päeva, kui vares auto alla jäi."

"Te pidanuks linnu peale varem mõtlema, mitte alles siis, kui meie kohale tulime," ütles Saar, kelle sõnul ei tasu Järvemaal edaspidi lemmiklooma soetamisest unistada.

Loomakaitsjate kohalejõudmise ajaks kutsus Järvemaa endale koju varesele surmasüsti tegema ka kohaliku veterinaararsti. Loomaarstil jäi liikumisvõimetule varesele süst tegemata, sest loomakaitsjad viisid varese endaga kaasa röntgenisse.

"Tal on murtud üks tiivaluu ja teise tiivaluu pea on puusast väljas. See tähendab, et ta on saanud mõlemalt poolt viga," rääkis kodutute lindude varjupaiga juhatuse esimees Liina Kolmann.

"Järgmisel nädalal läheb vares loomakliinikusse operatsioonile, misjärel selgub, kas temast saab veel elulooma või mitte. Me igatahes väga loodame talle uut peremeest leida."

Kommentaare ei ole: