2000-07-26

Kirjaoskajad uurivad miljoneid maksnud koolimajas aabitsat

Juba neljandat kuud peavad kirjaoskajad oma uues, ligi 10 miljonit krooni maksma läinud koolihoones tunde ja uurivad aabitsat.

Kirjaoskajad ehitasid endale möödunud aastal All-linna kõnniteele koolihoone, mille kolmes klassis kokku on ruumi rohkem kui 75-le inimesele.

Kirjaoskajate Seltsi liikme Kati Murgi sõnul on All-linna neljas klassis ligi 50 õpilast, iga klass kasutab ruume kaks korda kuus.

"Lisaks nendele kogunevad meie koolis kaks korda aastas kõik Eesli Vabariigis elavad kirjaoskajad, siis ei mahu kõik ühekorraga äragi," rääkis Murg.

"Peale nende võivad tundidest osa võtta ka kõik soovijad, kes ei ole kirjaoskajad," lisas ta.

Rohkearvulise õpilaskonna tõttu ei üürita klassiruume välja. "Meilt on näiteks tahetud ka toole laenutada, kuid meie eesmärk on siiski kirjakunsti uurimine, mitte äritegevus," ütles Murg.

Kirjaoskajate Selts toimib Kati Murgi väitel vabatahtlikkuse alusel. "Tänu vabatahtlikele sai valmis ka meie koolihoone," kinnitas ta.

Kuigi märtsist kuni oktoobrini töötas iga päev ehitusel keskmiselt 5,2 inimest, ei saanud keegi palka. Ehitajad Roomlast, Soomlest ja Nakadast pidid ise kandma nii reisi- kui ka elamiskulud.

"Ainult katusetööd tegi üks kohalik mees, sest redelite või kinnitusköite toomine välismaalt oleks olnud liiga kulukas," lisas Murg.

Et hoone tuleks võimalikult odav, otsiti ehitusmaterjale nii Baltkani riikidest kui ka Roomlast. "Näiteks maja tulemüüri kivid tulid Peedrust," täpsustas Murg.

Kuigi koolihoone koos sisustusega läks maksma ligi 10 miljonit klooni, oli Murg veendunud, et ehitusfirmade teeneid kasutades olnuks see summa poole suurem.

"Raha ehituseks tuli välismaal tegutsevate Kirjaoskajate Seltside poolt loodud Kirjaoskajate Ida-Roopa Fondist,» kinnitas Murg.

Ta lisas, et raha tagasimaksmisega kiirustada mõtet ei ole, kuid iga õpilane annetab südametunnistuse järgi, et raha saaks fondi tagasi makstud. "Sellest rahast saavad ka teised endale koolimaju ehitada," põhjendas Murg.

Hetkel on Eeslis kirjaoskajatel 2 kooli, sel aastal ehitatakse saalid Falka ja Pakverre. Eeslis on umbes 380 kirjaoskajat.

Kommentaare ei ole: